FAQ

Oxidovaná celulóza

Co je oxidovaná celulóza?

Oxidovaná celulóza (OC) vzniká oxidací přírodního materiálu. Bioster používá bavlnu, dlouhovlákenný druh nejvyšší kvality. Jednotlivá vlákna této bavlny jsou dlouhá 35-50 mm, v průměru mají 12-25 mikrometrů, jsou zkroucené, zploštěné, na jednom konci uzavřené trubice. Základní jednobuněčné vlákno je vystavěno z mikrofibril, jejichž velikost se pohybuje v jednotkách až desítkách nanometrů. OC je tedy oprávněně možno považovat za materiál s přirozenou nanostrukturou. Tato tenká vlákna jsou na textilních strojích fyzikálně spojena zkroucením základních trubic do dlouhých vláken příze. Tento proces se nazývá předení. Z příze je utkána nebo upletena textilní surovina, která se oxiduje.

Jaký je rozdíl mezi oxidovanou celulózou a regenerovanou oxidovanou celulózou, kterou používá konkurence?

Oxidovaná regenerovaná celulóza (ORC) vzniká oxidací chemicky regenerované celulózy. Celulózová surovina je chemickou cestou převedena na rozpustnou formu a zvlákněna za tvorby hladkých, dlouhých a lesklých vláken jednotného průměru. Další zpracování této příze a oxidační proces je stejný jako u OC. Výhodou ORC je větší mechanická pevnost v suchém stavu. Výhodou OC, kterou používá společnost Bioster, je větší specifický povrch, což je výhodné při vytváření adhezivní vrstvy s trombocyty a to má za následek vyšší hemostatickou kapacitu ve srovnání s ORC. ORC může obsahovat chemická rezidua z procesu regenerace. OC a ORC jsou dvě samostatné položky amerického lékopisu USP a je možno je jednoznačně rozlišit pomocí mikroskopu.

Rescue balíčky

Jsou rescue balíčky vhodné pro použití v extrémních situacích?

Ano, jsou. Obal je velmi odolný a výrobek plave na vodě.

Hodí se rescue balíčky jako doplněk do lékařských brašen, kufříků?

Ano, hodí. Výhodou je snadná barevná rozpoznatelnost druhů pro ošetření jednotlivých zranění a také nápadité piktogramy.

Ostatní zdravotnický materiál

Jsou nabízené dlahy flexibilní? Drží nastavený tvar?

Ano, hliníkové jádro dlahy umožní snadné nastavení do požadovaného tvaru a posléze tvar dobře drží.

Lze dlahy používat opakovaně?

Na povrchu dlahy je měkký pěnový materiál, který lze omývat a desinfikovat, proto je možné dlahu opakovaně použít bez rizika přenesení infekce.

Jak se od sebe liší jednotlivé typy izotermických fólií?

Všechny typy mají stejné tepelné vlastnosti i tloušťku materiálu. Barevné odlišení slouží pro různá místa použití či různé profese. Zlatá je vhodná pro záchranáře nebo horskou službu – výhodou je dobrá viditelnost. Zelenou využívají vojáci a lesníci.

Jsou izotermické fólie určeny jen profesionálům?

Ne. Jsou vhodné také pro turistiku - spaní pod širákem či pod stanem, jako zadržení tepla ve spacáku nebo pro zahřátí v chladu (letní kino, posezení s přáteli v přírodě či na verandě).

Radiační sterilizace

Jaký materiál lze použít k balení zboží určeného ke sterilizaci?

Materiál obalu musí být výrobcem určen k balení zboží dodávaného k radiační sterilizaci. Pokud si nejste jisti, zda obal splňuje kritéria, lze u nás udělat test na stabilitu materiálu po radiační sterilizaci.

Lze zboží použít hned po sterilizaci?

Radiační sterilizace nevyvolává sekundární radioaktivitu ani jiné zdraví škodlivé změny.

Jaký je koeficient podílu maximální a minimální dávky?

Koeficient se pohybuje v rozsahu 1,19 až 1,26 v závislosti na měrné hmotnosti ozařovaného materiálu. Firma Bioster ozařuje zboží po blocích 45 x 45 x 90 cm, a proto je koeficient mnohem nižší než při sterilizaci zboží po paletách.

Jak dlouho po sterilizaci vydrží zboží sterilní?

Tak dlouho, jak dlouho je obal mikrobiálně těsný. Zboží uvnitř je sterilní a nemůže se stát nesterilním, aniž by do něj z vnějšího prostředí pronikli mikrobi.

Jakou dávkou můžete sterilizovat?

Standardně dávkou minimálně 25 kGy. To je tak zvaná minimální sterilizační dávka. Pro účely testování potom jakoukoliv dávkou.

Je možné re-sterilizovat zboží s prošlou záruční lhůtou?

Ne, není. Zboží i obal jsou navrženy jen pro jednu sterilizaci a další ozáření jen sníží životnost obalu, výrobku nebo obojího.

Nový dotaz

Nenašli jste odpověď na svoji otázku? Rádi vám pomůžeme – stačí vyplnit jednoduchý formulář. Po odeslání dotazu vás bude obratem kontaktovat náš odborný pracovník.